Korelacje

Dość często słyszy się pytanie na jakich parach grać. Każdy kto zetknął się z rynkiem walutowym i wykresami, spostrzegł najpewniej, że część cen porusza się podobnie, a część prawie odwrotnie.

Pary EURUSD, GBPUSD, AUDUSD - podobieństwo ruchów widoczne jest gołym okiem

Pary EURUSD, GBPUSD, AUDUSD - podobieństwo ruchów widoczne jest gołym okiem

Wszystko to wynika z faktu, iż pary walutowe są ze sobą powiązane, a kursy są od siebie zależne. Mówi się w takich sytuacjach o korelacji (lub ujemnej korelacji). Nie ma sensu rozwodzić się nt. sposobu pomiaru korelacji, należy jednak wiedzieć, że istnieje coś takiego i zastanowić się czy zawierać jednocześnie transakcje na skorelowanych parach.

Dobrym i łatwym sposobem na dostrzeżenie tych zależności są tabele korelacji. Na wskazanej stronie znajdują się właśnie takie tabele w ujęciu pięciominutowym, godzinnym, dziennym i tygodniowym. Możemy do tabeli dodać dodatkowe pary walutowe:

Możesz wybrać wiele par i śledzić ich korelacje.

Możesz wybrać wiele par i śledzić ich korelacje.

I z tabeli odczytać współczynniki korelacji, które należy wg. autora odczytywać w sposób następujący:

  • Jeśli współczynnik korelacji jest wysoki (powyżej 80) i dodatni, wtedy pary poruszają się niemal w identyczny sposób.
  • Jeśli współczynnik korelacji jest wysoki (powyżej 80) i ujemny, wtedy pary poruszają się niemal w identyczny sposób lecz kierunki ruchów są odwrotne (ujemna korelacja).
  • Jeśli współczynnik korelacji jest niski (poniżej 60) i dodatni, wtedy pary nie wykazują się podobnymi ruchami.
Tabela korelacji par walutowych ze strony: mataf.net

Tabela korelacji par walutowych ze strony: mataf.net

Trzeba pamiętać, że wartości w tabelach nie są stałe, w różnym czasie różne pary bywają ze sobą mniej lub bardziej skorelowane, również w poszczególnych interwałach czasowych te zależności mogą wyglądać inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>